Czym są sprężarki i jakim sposobem działają?

Sprężarki to sprzęty, z jakimi spotykamy się wielokrotnie. Są zauważalne w wielu zakładach industrialnych, oraz w każdym, stereotypowym mieszkaniu! Wentylator, lodówka lub elektroluks… To jedynie drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasem pożądany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo również swobodnie zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są sprzętami zdolnymi do przekształcania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie ważnym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują obszerne straty energii w postaci ciepła. W następstwie tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Zadaniem sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki wynik nazywamy sprężaniem. Gazy mają swobodną konstrukcję molekularną. Dlatego tak swobodnie przerobić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednakże dużych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez godziwego systemu chłodzenia, sprężarka niezwykle prędko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz zostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest szybko przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niesłychanie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest również przymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: pneumatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *